חטיבת כרמלי במלחמת לבנון הראשונה
(סבב שני)

עלייה על נחתות

ב-5 לאוגוסט, כחודש לאחר השחרור והחזרה לכשירות של הנגמ"שים והציוד, התקבלה פקודה לחטיבה להתגייס שנית. הרקע לגיוס היה המהלך המתוכנן לכיבוש ביירות ומפקדות אש"ף בעיר. צה"ל כבר שלט אז בדרום לבנון ועד כביש ביירותדמשק, וכוחותיו צרו על ביירות. ברם, חוסר ההכרעה הביא להחלטה לגייס את כל כוחות החיר"ם והצנחנים הזמינים ולהשתלט על ביירות כדי להשיג 'תמונת ניצחון' ברורה.

המח"ט והמג"דים עלו בג'יפים לכיוון ביירות, שאר החטיבה התרכזה בימ"ח במחנה עמוס .לאור ריבוי הכוחות הנמצאים בשלב זה של המלחמה, הייתה הבנה כי ציר החוף לכיוון ביירות יהיה פקוק ולכן הוחלט על השטה של הכוחות והחפה מצפון לביירות. . הסמח"ט קבל פקודה להגיע לקריה לקבל פקודה למשט, וניהל את המבצע בעזרת הסמג"דים והסמ"פים. 

 

לקראת הצהריים הגיעו מובילים לימ"ח, והחלו בהעמסת הנגמ"שים. הוקצו למשט שתי נחתות:  "בת שבע" ו"בת גלים", וההעמסה  בוצעה משני  אתרים – ראש הנקרה ונמל חיפה. ההעמסה בוצעה ללא בעיות בהנחיית חיל הים.

ההעמסה על "בת שבע" התבצעה מלמעלה למטה. כ-47 נגמ"שים. במהלך ההעמסה כנראה שאחד הנגמ"שים לא מוקם נכון, ובסיומה נותר נגמ"ש על החוף ללא מקום על האנייה. נגמ"ש זה היה של המח"ט (ע"מ לפרוק אותו ראשון). כל הנגמ"שים הורדו מהאנייה והועמסו שנית ע"מ לא להשאיר אף נגמ"ש בחוף.

ההפלגה יצאה עם אור ראשון לכיוון הים הרחוק כדי לא להתגלות, ולחיילים נגרם סבל רב בהיעדר אמצעי הגנה מהשמש וציוד בסיסי לשיט ממושך. לקראת הערב התקרבה הספינה לחוף, והנחיתה הייתה בחוף מצפון לג'וניה כ 12 ק"מ צפונית לביירות. בזמן ירידת הכוחות העיר המשיכה את חייה כרגיל – בילויים, ברים, קזינו פעיל על החוף וכד' כאילו אין מלחמה…משם נעה שיירה ארוכה של החטיבה דרך החוף לכיוון ביירות, ומעט צפונית לה טיפסה לכיוון העיירות בית-מרי וברומאנה.

 

היערכות לכיבוש ביירות

משימת החטיבה הייתה הערכות לכיבוש ביירות מתוך כוונה להפעיל לחץ על ערפאת שייצא מהעיר. העיר ביירות נחלקת לתושבים נוצרים ותושבים מוסלמים. החלוקה מסומנות באמצעות מתרסי מכולות גבוהות באמצע העיר. ביירות הינה עיר גדולה עם מבנים גבוהים מאוד של כ-20 קומות ובנוסף כ-4 קומות מתחת לאדמה. הכוחות התמקמו מעל העיר ונערכו לכיבושה העיר. החטיבה קיבלה משימה לכיבוש העיר מכיוון מזרח ולעבר הנמל.

 

קפ"ק חטיבתית בקומה 14

במהלך השהייה בהמתנה לכיבוש העיר הכוחות מבצעים הכנות ואימונים, כאשר האימונים מתרכזים בלחימה בשטח בנוי הכולל מבנים רבי קומות. נדרשה בניית תורת לחימה חדשה כי מעולם לא התאמנו על כיבוש מבנה בן 42 קומות. האימונים התבצעו בצד הנוצרי כולל תצפיות לתוך החלק המוסלמי.

 

ההכנות והאימונים נמשכו שבוע, ולקראת ה-12 באוגוסט תוכננה פתיחת המהלך. באותו יום הופצצה ביירות על ידי חיל האוויר באופן שיצר מעל העיר עננה שחורה כבדה, בה צפתה החטיבה ממרומי ההרים. ביום למחרת, בעוד הכוחות מסתדרים בסדר תנועה, הגיעה הידיעה כי המתווך האמריקאי פיליפ חביב השיג הסכם, לפיו יוצא אש"ף מביירות ומועבר לתוניס. עוד שבוע שהתה החטיבה בהרים, טיילה, התאמנה ולקראת סוף אוגוסט השתחררה שוב.

 

בדרך הביתה

מקורות המידע:

  • חוברת "חטיבת כרמלי במלחמת לבנון הראשונה" בחתימתו של מפקד החטיבה אל"מ דודי אוברמן
  • מצגת "של"ג – 20 שנה" (פורסמה בשנת 2002 בגדוד 7002)
 
תודה לאליקים בן חקון ועמית טרפ על הסיוע בהשגת המסמכים.